Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.07.2008 16:49 - Принципът на доминото
Автор: lion1234 Категория: Други   
Прочетен: 6124 Коментари: 23 Гласове:
0

Последна промяна: 24.07.2008 19:34


         Започва се, когато си млад. Говорят ти неща, които не са истински. Това е една чудесна история. Завладяваща. Особено за хора, които нямат нищо.
                                                                                                           Адам Кенеди, ,,Принципът на доминото""

                                                                                             ***

          Нищото е обект на внимание и за Шестов. Ето какво споделя авторът в статията си ,,Творчество от нищото"": ,,...от смазания човек се отнема всичко, с изключение на способността да съзнава и чувствува болезнено собствената си нерадостна участ. Ако щете даже, в такива случаи мисловните процеси в по-голямата си част стават по-фини, по-изострени и придобиват колосални измерения"".
          Каква жестока ирония: всъщност смазаният, отчаяният човек губи вяра, надежда, а мисловните процеси, съзнанието му още по-силно му тровят душата, напомняйки му кристално ясно окаяното му положение. Тази активна, трескава мисловна дейност го тика към творчество, но това творчество е тъкмо ,,творчество от нищото"", защото е ,,действие без надежда"". И макар, че ,,колосалните измерения"" на мисълта раждат шедьоври, то те са платени прескъпо - с цената на трагичната участ.

                                                                                             ***

           Тук се сещам за литературния гений Едгар По: мизерията, гладът, алкохолизмът, провалената военна кариера, изгубената любов, неврозите, припадъците и целият ужасяващ, трагичен ад на съществуването му са съ-пътствувани от ,,колосалните"", титаничните измерения на болезнено изтънчената му до най-малките подробности мисъл, родила демонично-фантастичните шедьоври ,,Гарванът"", ,,Береники"", ,,Спускане в Маелстрьом"", ,,Ръкопис, намерен в бутилка"", ,,Разговор с мумия"" и др. Нещо повече, този своеобразен ,,Йеронимус Бош в литературата"" се оказва не само чудесен разказвач, но и завидно проницателен пред-сказвач. Тези дни в сайта Lafim. com се натъкнах на следната интересна информация:   в романа си ,,История за приключенията на Артур Гордън Пим""/ 1838/ По предсказва деиствително събитие - потъването на английска яхта, вследствие на буря недалеч от бреговете на Австралия, случило се на 28 юни 1884г., т.е. близо век по-късно. Дори името на единствения загинал от 4-членния екипаж - Ричард Паркър - съвпадало с това на героя в романа! 
          Пак в същата творба По описал как добралите се до брега оцелели се натъкнали на ручей с необикновена вода, която движейки се, преливала във всички възможни оттенъци на пурпура. Запознавайки се с този откъс от романа, проф. А. Сонин с учудване установил, че авторът всъщност подробно е описал свойствата на течните кристали, открити половин век след написване на творбата. Пълна мистерия!

                                                                                             ***

        Пълна мистерия се явява за мен и т.нар. ,,деконструкция"" - ключовото понятие в творчеството на френския философ и културолог Жак Дерида. Като се има предвид и ,,трудният език"" на автора, безконечните му финтове, замъгляващи понякога интересните му иначе идеи до неузнаваемост, трудността при тълкуването на тази дума е напълно разбираемо. Впрочем добре е, че самият Дерида хвърля светлина върху проблема в есето си ,,Що е деконструкция"", с цел да разсее многобройните спекулации, свързани не само с разглеждания термин, но с него самия, с творчеството му, в цялост. Ето какво споделя той: ,,...деконструкцията не е просто философия, нито съвкупност от тези, нито дори въпросът за Битието в Хайдегеровия смисъл. По някакъв начин тя е нищо...Ако искам да дам икономично, елиптично описание на деконструкцията, бих казал, че тя представлява мислене за произхода и за границите на въпроса ,,какво е"", въпрос, който властва в цялата история на философията...Тя засяга всичко това, което въпросът ,,какво е"" е повелил в историята на Запада и на западната философия, т.е. практически всичко от Платон до Хайдегер."" 
         Целият текст на есето можете да прочетете в Уикипедия. Аз ще се опитам да дам своята интерпретация по въпроса. Видно е, че самият Дерида по-скоро обяснява КАКВО НЕ Е , отколкото какво е деконструкцията. Неслучайно в есето той мотивира появата й като опит да пресече властта на СТРУКТУРАЛИЗМА, НА ЕЗИКА И НА НАУКИТЕ ЗА ЕЗИКА/ ЛИНГВИСТИКАТА/ през 60-те год. на миналия век. С други думи, чрез деконструкцията Дерида оспорва хегемонията на позитивизма/ аналитичната философия/. Впоследствие обаче авторът подлага на ,,де-монтаж"", по думите му, цялата история на философията ,,от Платон до Хайдегер"". Този демонтаж той затваря в рамките на езика. В съчиненията си ,,За граматологията"" и ,,Писмеността и различието"" той критикува логоцентризма/ и като слово, и като знание/, произволността на знака/ езика/, вечно ,,закъсняващ"" и вървящ след значението. Самото значение пък той възприема като един вид мрежа, изтъкана от въпросните ,,закъснения"", ,,следи"" на знака. Светът в този си ,,езиков""/ текстови/ облик, единствено достъпен за човека, е една безкрайна ,,игра на знака"" и ,,игра в знака"", скриваща Битието, което е неизказано и неизказуемо. Ако ,,удря"" Платон и структуралистите по езика, учителите си Хусерл и Хайдегер/ впрочем деконструкцията е рожба на феноменологическата деструкция/ пък критикува, че са остнанали в метафизиката, която той определя като ,,предразсъдък"".
         Неприемливa ми се струва тезата му, че текстът, писмената реч била първична, а устната - вторична. Иначе опитът за баланс м/у двете смятам за резонен. Споделям и оспорваната от него хегемония на логоцентризма, на езика, на структурализма, в цялост.
          Налице е и една непоследователност при Дерида - нарича метафизиката ,,предразсъдък"", а се връща към едно питане - ,,какво е""/ ,,каквината"", същността на битието/, което е по същество едно метафизично питане. Непоследователност се наблюдава и при критиките му към структиралистите: критикува езика, текста, а заявява: всичко е текст/ ,,няма нищо извън текста""/. И самата му лексика е структуралистска: дискурс, коцепт, референт, конструкт и пр.
          Въпреки всичко, намирам деконструкцията за живителна. За мен тя разчупва стереотипите, схемите, хегемонията, осъществява необходимия баланс м/у знак и значение, език и реч, наличие и отсъствие и най-вече - преосмисля основното питане: ,,какво е"".

                                                                                            ***
          Накрая, един поздрав за всички с новото ми откритие - китаристът Allan Holdsworth.
             






Гласувай:
0



Следващ постинг
Предишен постинг

1. candysays - Чудесен пост в твой стил!
22.07.2008 09:52
За което се радвам :)
И аз съм забелязала тази "жестока ирония: всъщност смазаният, отчаяният човек губи вяра, надежда, а мисловните процеси, съзнанието му още по-силно му тровят душата, напомняйки му кристално ясно окаяното му положение."
И по себе си, и по биографиите на творци, а имам и една приятелка - жена на средна възраст, която ми е жив, нагледен пример за този порочен кръг на безумното отчаяние и потъване в житейска бездна, и същевременно- кристално ясно съзнание за това, което съвсем я съсипва!.. За съжаление, при нея дори няма творчество, макар че потенциал и остър ум - има. Просто тази жена е в агония, откакто я познавам, и сякаш това ще продължи вечно.. докато е жива :( Не можах да й помогна, макар да исках.. А я разбирах твърде добре, защото познавам чувството на безизходица и колко смазващо то действа на човека- но за щастие, аз лично успях да се измъкна от това жестоко състояние. Но мога да "свидетелствам"- тогава умът ми наистина беше по-остър, по-буден.. Но само за да ми причини още повече болка!

Колкото до Дерида- не го обичам.. Трябваше да се запознаем с неговите писания, поне малко, докато бяхме студенти (културология завърших, може би съм ти споменавала, Лион), но така й не си направих труда да му схвана умопостроенията. ;)

Поздрави!
цитирай
2. lion1234 - Привет кенди,
22.07.2008 10:45
Радвам се, че постът те е впечатлил!
Благодаря ти, че сподели своя личен опит и този на приятелката ти, акцентирайки върху проницателната мисъл на Шестов! Чудесно е, че си опитала да помогнеш на приятелката си! Друг е въпросът, че невинаги се получава, за жалост - по най-различни причини.
Мисля си обаче, че натрупаната, макар и със свръхцена мисловна енергия е добре да бъде използвана творчески, т.е. поне от мисловния ,,товар'' човек би могъл да се освободи, пък и да роди нещо. Може и да не е задължително шедьовър, но поне психологическия ефект ще бъде налице - по-малко грижи вътре в себе си. Най-добрият начин да преодолееш негативната натрапчива мисъл е да не й позволиш да се превърне в чувство или още по-лошото - в настроение. Тя трябва да бъде затворена в логиката - там, където й е мястото.
За Дерида - напълно те разбирам. Аз също далеч не съм захласнат от творчеството му, за разлика от многото т.нар. ,,интелектуалци''. Вече споделих кое възприемам и кое - не.
Поздрави и приятен ден!
цитирай
3. candysays - Да, напълно споделям,
22.07.2008 12:10
"че натрупаната, макар и със свръхцена мисловна енергия е добре да бъде използвана творчески" (дано не съм досадна с това, че пак те цитирам, ама като си го казал вече, защо и аз да се мъча да го казвам с други думи същото ;)
И нещо повече- мисля, че тъкмо това е спасявало не малко хора, включително и мен самата. Творческият импулс хич не е за подценяване! И е една от най-добрите "съставки", от които човек е "омесен", според мен..
Колкото до това как се преодоляват негативните мисли и вътрешни настройки (особено когато не са временни, а са натрапчиви) - струва ми се, че малцина са способни да ги "затворят в логиката". Повечето ги "разтварят" в емоциите си, както и аз, което наистина е доста мъчително.. Но човек и това може да преодолее, само че ще е "изгорял" в емоциите си, ще е преживял една символична клада, преди да се изчисти от негативното и да продължи напред..

И накрая- за т.нар. "интелектуалци" много добре те разбирам! ;)) Недолюбвам ги, честно казано.

Приятен ден и на теб!
Радвам се, че отново си говорим на подобни теми :)))
цитирай
4. lion1234 - Да,
22.07.2008 13:47
наистина ,,изгарянето'' в емоциите е по-мъчителният вариант, но пък той те прави по-силен, ,,имунизирайки'' те против бъдещи сривове, прави те по-устойчив чрез опита: ти вече знаеш, преживял си го. Всеки по различен начин се справя - важното е да се справя, а не да бъде инквизитор на самия себе си, защото ударите отвън са предостатъчни.
И аз се радвам, че сподели мислите си!
цитирай
5. rumyrayk - Джош,
31.07.2008 17:32
аз съм на принципът на лятото напоследък, но и този на доминото си го бива;)
Откритието ти също си го бива!)
цитирай
6. lion1234 - Ами...
31.07.2008 23:07
Нека да е лято тогава, Сладурче! То носи приятни емоции!
Да, обичах да играя на домино, а движението на падащите една след друга плочки е невероятно!
Този китарист/А.Holdsworth/ наистина е добро попадение! Жалко, че не можах да предложа песента му Secrets от едноименния албум - нямаше я в You Tube. Рядък ,,психололог'' и страхотен виртуоз е този Алън!
цитирай
7. анонимен - SjRDkQCryl
25.05.2011 01:23
Glad I've finllay found something I agree with!
цитирай
8. анонимен - WFHZWJOFsj
25.05.2011 06:12
Thanks for shainrg. Always good to find a real expert.
цитирай
9. анонимен - jTROiNjSPPvPMGAAjEm
25.05.2011 06:16
That's 2 clever by half and 2x2 clever 4 me. Thkans!
цитирай
10. анонимен - IkezeMYvzrCyJE
25.05.2011 14:41
iuP2QG <a href="http://astzlkxpwucn.com/">astzlkxpwucn</a>
цитирай
11. анонимен - ehdkPSujtb
25.05.2011 14:53
guSo2P <a href="http://smzafyykpqav.com/">smzafyykpqav</a>
цитирай
12. анонимен - gUREQhoAEyGt
25.05.2011 15:13
rxIkzx <a href="http://eqpctbrxmvww.com/">eqpctbrxmvww</a>
цитирай
13. анонимен - FUGzKLoJaODycu
25.05.2011 18:40
Cool! That's a clever way of looikng at it!
цитирай
14. анонимен - NGtCKkCnuFuQzB
25.05.2011 19:51
i9gJEi , [url=http://byxknbpsorea.com/]byxknbpsorea[/url], [link=http://waqlmcdmwuai.com/]waqlmcdmwuai[/link], http://eykyfjerbkgd.com/
цитирай
15. анонимен - yhyiDmGpzigtrm
26.05.2011 14:18
xN5tHg <a href="http://vlgsrrxaputo.com/">vlgsrrxaputo</a>
цитирай
16. анонимен - vIKMiRFtpcHsVnQPmxo
26.05.2011 18:49
3ekm8I , [url=http://vuedzzhiimdy.com/]vuedzzhiimdy[/url], [link=http://znesagwkohup.com/]znesagwkohup[/link], http://ufudfzvvwpbq.com/
цитирай
17. анонимен - ugeXcmvOiUYwYfdEg
28.05.2011 16:41
Iv9z96 <a href="http://drtzxscvnroo.com/">drtzxscvnroo</a>
цитирай
18. анонимен - hyhQfGSNWYz
28.05.2011 16:52
mbyN5q <a href="http://heeounucfzed.com/">heeounucfzed</a>
цитирай
19. анонимен - dZCALRWIzKJXxcrw
28.05.2011 17:37
2EakuP <a href="http://zvvgokmqznmq.com/">zvvgokmqznmq</a>
цитирай
20. анонимен - mgmcuXsxZcxt
28.05.2011 18:37
FCnm9w <a href="http://hmobkgdzzjgy.com/">hmobkgdzzjgy</a>
цитирай
21. анонимен - jcCOExBBpGf
31.05.2011 19:41
LX0ckd , [url=http://smmqqdgetclf.com/]smmqqdgetclf[/url], [link=http://etfjxxoyxqkr.com/]etfjxxoyxqkr[/link], http://zzjmpvxtfqsi.com/
цитирай
22. анонимен - MJcmFcDjeWNiUNwR
31.05.2011 19:55
F0P6HP , [url=http://vauutcxdmyky.com/]vauutcxdmyky[/url], [link=http://bopdhwcotuoj.com/]bopdhwcotuoj[/link], http://wgmhszxxivfi.com/
цитирай
23. анонимен - mOgnKgjLKlthZd
31.05.2011 20:20
86VqGI , [url=http://hwrwrfamswvq.com/]hwrwrfamswvq[/url], [link=http://pzeedbgrnwyu.com/]pzeedbgrnwyu[/link], http://zrclrpzksdeo.com/
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: lion1234
Категория: Други
Прочетен: 1517448
Постинги: 169
Коментари: 2907
Гласове: 25310
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930